Poměrně důležitým zdrojem infekce parazitem Toxoplasma gondii je přímý kontakt se zahradní půdou, kde se mohou nacházet její cysty. Dlouho však nebylo vůbec jasné, jak by se toxoplasma mohla dostat z půdy do organismu hostitele. Rozluštění této záhady uveřejnili teprve loni na podzim francouzští vědci.
V loňském šestém čísle Scientific Reviews vyšel v tichosti, tedy za pozoruhodného nezájmu médií, další velmi důležitý objev týkající se toxoplasmy. Jednou z dosud nevyřešených záhad týkajících se tohoto parazita, kterým je nakažena zhruba třetina lidstva, až do loňska bylo, jak se jí mohou nakazit lidé, kteří manipulují se zahradní půdou bez použití ochranných rukavic. Právě to je v Česku asi druhá nejdůležitější cesta nákazy, skoro stejně významná jako konzumace špatně omyté kořenové zeleniny, možná dokonce významnější. Zatím se soudilo, že se hlína musí nejdřív dostat z rukou do úst, protože pouze v trávicí soustavě se mohou nesmírně odolné stěny oocyst toxoplasmy, a možná ještě odolnější stěny uvnitř obsažených sporocyst, porušit a uvolnit do těla hostitele sporozoity.
Nově publikovaná studie ukázala, že savčí makrofágy dokážou velmi rychle pohlcovat oocysty, rozkládat jejich stěny a uvolňovat sporozoity, které se následně diferencují v rychle se množící tachyzoity, hlavní formu parazita šířící se v hostitelském organismu. Je pikantní, že i na větší vzdálenosti, třeba do mozku hostitele, kde je dobře schovaná před imunitním systémem a odkud může dobře manipulovat s jeho chováním, se šíří právě za pomoci makrofágů.
Toxoplasma je prostě génius – když to nejde dveřmi, dostane se dovnitř oknem. Teď ještě zbývá zjistit, zda a jak se toxoplasma dokáže přenášet kočičím kousnutím a nechráněným pohlavním stykem, jak to občas vychází v našich studiích. (JF)
Zdroj: Scientific Reports | 6:33654 | DOI: 10.1038/srep33654